39 Tskneti Highway Street, Tbilisi, Georgia
+995 557 227 966, +48 696 070 470

Georgia RRnews ENG/PL

 

“Polska-Iran Współpraca i inwestycje”

Podczas wtorkowej konferencji “Polska-Iran. Współpraca i inwestycje” , która została zorganizowana przez “Rzeczpospolitą”, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula powiedział, że polski eksport do Iranu wzrósł pięciokrotnie, a import z Iranu do Polski zwiększył się sześciokrotnie. Stał się to możliwe po zniesieniu międzynarodowego embargo na handel z Iranem, a potencjał wymiany handlowej jest dużo większy.

– Potencjał rynku jest bardzo duży – podkreślił prezes PAIH. – Te pięcio – sześciokrotne wzrosty w relacjach, moim zdaniem, to jest na razie dopiero dół tej drabiny. Jeszcze naprawdę mamy sporo do osiągnięcia – dodał. – Oba kraje wielokrotnie zarobią na tym, co teraz staramy się rozwinąć – zapewnił.

Jak podkreślił, Iran jest krajem, który po latach sankcji potrzebuje technologii, dóbr konsumpcyjnych, dóbr przemysłowych i Polska ma szanse stać się jednym z ich dostawców. Wskazał, że Polska z Iranu sprowadza bardzo wysokiej jakości produkty rolne, jak np. papaje oraz pistacje oraz produkty petrochemiczne.

Według Ministerstwa Rozwoju w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Iran został uznany za jeden z perspektywicznych rynków, który może być dużą szansą dla naszej gospodarki. Według Głównego Urzędu Statystycznego, wartość polskiego eksportu do Iranu wyniosła 49,8 mln USD, a wartość importu 32,7 mln USD w całym 2015 roku.

W konferencji wziął udział Pan Maciej Fałkowski z departamentu współpracy ekonomicznej w MSZ, który powiedział, że Polska ma podpisane z Iranem porozumienia o współpracy gospodarczej, o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji.

– W tej chwili negocjujemy kilka umów sektorowych, umowy między ministrami właściwymi ds. gospodarki, umowy o współpracy gospodarczej, umowy o współpracy turystycznej, o współpracy w badaniach i rozwoju. Więc to są obszary, które z pewnością warto objąć parasolem politycznym – powiedział. Podkreślił też, że na chwilę obecną współpraca nie wymaga dodatkowych porozumień. – Na tym etapie baza traktatowa jest wypełniona i pozwala na w miarę bezpieczne prowadzenie inwestycji – podkreślił.

Fałkowski zwrócił uwagę, że na stosunki gospodarcze mają wpływ napięcia, które są aktualnie na obszarze Półwyspu Arabskiego i całego Bliskiego Wschodu.

Wicedyrektor departamentu współpracy międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju Tomasz Salomon poinformował, że wobec Iranu zniesiono m.in. sankcje związane z sektorem żeglugowym, obrotem metalami szlachetnymi i innymi, czy – częściowo – dotyczące oprogramowania. W mocy zaś pozostaje embargo na broń, technologie jądrowe i rakietowe.

Według Tomasza Salomona ważnymi branżami z naszego punktu widzenia został uznany cały sektor przetwórstwa rolno-spożywczego, przemysł stoczniowy i transportowy oraz odnawialne źródła energii. W tych branżach mamy wiele do zaoferowania i są to sektory nie objęte embargiem. Zaznaczył również, że na kwotę 25 mld USD szacuje się potrzeby doinwestowania infrastruktury irańskiego sektora wydobywczego do roku 2025.

Salomon podkreślił, że na rynku irańskim działa aktualnie m.in. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe, a ponad 2/3 polskiego importu z Iranu stanowi dziś ropa naftowa, która może być  przerabiana przez polskie rafinerie. – Mamy do czynienia z regionalnym gospodarczym gigantem, jeśli chodzi o potencjał – zauważył Salomon.

14 lipca 2015 roku sześć mocarstw – USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy – osiągnęło porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej, w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji. Sankcje zaczęto znosić w styczniu 2016 r. Obowiązuje jednak embargo na dostawy broni konwencjonalnej przez pięć lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

RR Consalting także zauważył potencjał Iranu. Dzięki siedzibie w Gruzji, która jest dla Iranu „bramą” do Europy, może pomagać prowadzić biznes również w tym kraju. Planowane jest zatrudnienie tłumacza języka perskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Posts

Leave a reply